Než potupně zjišťovat, jestli se třeba nový nátěr se specifickými vlastnostmi vyznačuje "prvkem novosti" a jestli jeho vynalezení doprovázela "technická nejistota", což jsou dva klíčové parametry pro daňový odpočet na výzkum a vývoj, je lepší celkově tuhle podporu zrušit. Myslí si to aspoň ministryně financí v demisi Alena Schillerová. Její šéf Andrej Babiš, který se stal nedávno šéfem Rady pro výzkum, vývoj a inovace, o problémech s podporou inovací ví − a také jistě ví, že to nedokázaly vyřešit ani předchozí tři vlády. Chce proto navrhnout řešení ve spolupráci s ministerstvem financí, z čehož − soudě podle vyjádření paní ministryně − vyplývá, že nejlepší ze všeho bude, když odpočty na inovace konečně skončí.

Pluh, kolo, kompas i knihtisk, převratné vynálezy lidstva, samozřejmě vznikly i bez daňových odpočtů, přestože daně v různých formách už tehdy existovaly. Lidé přesto bádali. Takže ano, určitě platí to, na čem staví své argumenty ministerstvo financí: pokud chtějí být firmy konkurenceschopné, musí inovovat, vyvíjet. Jinak zahynou. Do inovací se proto budou samozřejmě pouštět bez ohledu na dotace, daňová zvýhodnění, odpočty a vůbec jakoukoliv státní pomoc.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru