Pracovníci farmaceutických firem podle policie upláceli devět lékařů, aby pacientům přednostně předepisovali jejich značky léků. Případ zveřejněný předminulý týden znovu otevřel debatu o tom, co je ve vztahu mezi výrobci léčiv a lékaři přípustné. "Je to velký průšvih. Průmysl i odborníci by se k tomu měli rozumně postavit a říct si kudy dál. Takové případy mít nemůžeme. To jsou hluboká devadesátá léta," říká ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. Je přesvědčen, že šlo o ojedinělý exces.

Korupce, kterou nyní policisté popsali, se měla odehrávat v letech 2008 až 2013 a tím, kdo uplácel, byly dnes již neexistující firmy Interchemia a Genericon. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka si myslí, že teď už takové praktiky nejsou běžné. "Jako praktický lékař jsem se s žádnou takovou nabídkou už mnoho let nesetkal. Farmaceutické firmy mají dnes úplně jinou etiku," uvedl.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.