Ostravský podnikatel Jan Světlík si upevnil své postavení ve společnosti Cylinders Holding. K 8. březnu se mu z firmy podařilo vytěsnit skupinu KKCG jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka. Za pětiprocentní podíl ve firmě mu má zaplatit 100 milionů korun. Informaci přinesl jako první server motejlekskocdopole.com. "Mohu potvrdit, že jsme již převzali akcie od KKCG a dali jsme tak pokyn k vyplacení peněz," říká mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

"Rozhodnutí majoritního akcionáře bereme bez dalšího komentáře na vědomí," řekla mluvčí skupiny KKCG Dana Dvořáková.

Zatímco v rámci Světlíkovy skupiny Vítkovice krachuje jedna firma za druhou, firmě Cylinders, která se vyčlenila koncem roku 2016, se daří dobře. Za loňský rok vykázala tržby 3,5 miliardy a provozní zisk okolo čtyř set milionů korun. "Letos čekám u zisku zlepšení až o 20 procent," komentoval v lednovém rozhovoru pro HN výsledky sám Světlík.

"Pan Světlík využil svého práva hlavního akcionáře. Proběhly posudky, finance pro KKCG jsou složeny v úschově a jsou jim tedy k dispozici. Jediným akcionářem zapsaným v obchodním rejstříku je Jan Světlík. Sjednocení vlastnictví je mimo jiné ochranou společnosti CylindersHolding před akcionářskými spory," uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Podle zápisu v obchodním rejstříku rozhodla o vytěsnění Komárka valná hromada počátkem února. Firmu Cylinders Holding pak ocenila společnost Ostravská znalecká na 2,011 miliardy korun. Z toho vychází i suma, kterou KKCG dostane.

Komárek má podíl i ve skupině Vítkovice. Z ní už několik firem zkrachovalo. Dvě největší byly Vítkovice Power Engineering a Vítkovice Heavy Machinery. První jmenovaná doplatila především na neúspěšný projekt elektrárny Adularya v Turecku. Od léta je v konkurzu a její majetek insolvenční správce postupně rozprodává. Český stát na výstavbu elektrárny prostřednictvím České exportní banky půjčil 12 miliard korun.

Heavy Machinery se pak finanční problémy snaží řešit reorganizací, v rámci které má 51 procent ve firmě získat zbrojař a zakladatel Czechoslovak Group Jaroslav Strnad.

Spory Světlíka a Komárka o podíly ve skupině Vítkovice se na různých úrovních táhnou minimálně třináct let. Světlík vlastnil polovinu akcií. Dalších 45 procent patřilo podnikateli Davidu Beranovi a pět procent Petru Novotnému. Ti se v roce 2005 rozhodli prodat své podíly Komárkovi. Světlík si ale na jejich podíly nárokoval předkupní právo a Beran tak podle něj porušil akcionářskou smlouvu. Komárek získal jen pět procent a o zbylé akcie dlouho neúspěšně soudil, Světlík je fyzicky získal až v minulém roce.

Vítkovice ostravského podnikatele Jana Světlíka byly svého času největší strojírenskou skupinou v Česku. Skládaly se zhruba ze tří desítek firem, jejichž obrat se točil okolo dvaceti miliard korun a pracovalo v nich na 7,5 tisíce lidí. Tyto doby jsou ale dávno pryč - několik velkých firem ze skupiny zkrachovalo, další musely Vítkovice prodat. Lidí ve firmě pracuje jen zhruba třetina. Majoritní vlastník Světlík ve společnosti Vítkovice pracuje od roku 1982, v roce 1993 se stal vedoucím střediska Lahvárna a v roce 1994 ředitelem jednotky Vítkovice Lahvárna. Ta se transformovala do samostatné firmy, kterou v roce 1999 Světlík získal v privatizaci. V roce 2003 firma Lahvárna Ostrava koupila státní podíl ve strojírenské firmě Vítkovice.