Osmiletá dívka s dědičnou poruchou metabolismu se do budoucna obejde bez přísné diety. Soud nařídil Všeobecné zdravotní pojišťovně, aby dítěti zaplatila drahou moderní léčbu. Pojišťovna však namítá, že pokud podobných verdiktů přibude, ohrozí to stabilitu celého zdravotnictví. "Veškeré peníze, jež všichni lidé a stát posílají do systému veřejného zdravotního pojištění, by mohly brzy dojít a nebylo by za co léčit," varuje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Dívčini rodiče žádali VZP o úhradu dle paragrafu 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění, jenž stanoví, že pojišťovna musí zaplatit běžně nehrazenou léčbu pacientovi, pro něhož jde o jedinou možnost. VZP tvrdí, že tato podmínka nebyla naplněna, protože nemoc lze držet pod kontrolou dietou. Žádost odmítla a případ skončil u soudu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.