Google v roce 2016 − novější údaje zatím nejsou − v Česku oficiálně vydělal 15 milionů. Rok předtím tato globální internetová velmoc u nás nevykázala ani desetimilionový zisk a podle toho také odváděla daň. Naproti tomu jeho přímá konkurence, český Seznam, v obou letech platila daň z více než miliardového zisku. Přitom americký gigant je jedničkou českého trhu už od roku 2011 a i díky tomu, že naprostá většina chytrých telefonů je postavena na jeho systému a jeho službách, náskok dál zvyšuje. Přesto vykazuje o řád nižší tržby a o dva řády nižší zisky. Čím to? Jednoduše proto, že naprostá většina tržeb protéká přes irskou pobočku. A tam ho, díky různým fíglům a specifickým dohodám, daně také moc nezatěžují.

Podobné triky využívají další globální hráči včetně digitálních es, jako jsou Apple, Facebook či Microsoft. Vedení jejich poboček vysvětluje, že je to tak v pořádku, protože přece na lokálních trzích kromě obchodníků lidi prakticky nemají a jádro jejich činnosti generující mnohamiliardové zisky je jinde. Ovšem vzhledem k rostoucímu podílu digitální ekonomiky je protiakce nevyhnutelná. A protože jednotlivé státy jsou dlouhodobě bezmocné, musí se rozhoupat Brusel.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru