Maká, až se mu od rukou práší, ten náš premiér v demisi. Během čtvrtečního poledne, mezi svým jednáním s komunisty a okamurovci a ausgerechnet ve chvíli, kdy po celé zemi stávkovaly na obranu ústavních hodnot tři stovky škol, zprostil Andrej Babiš výkonu služby ředitele GIBS Michala Murína. Prý ztratil jeho důvěru, ohrožuje demokracii a zpronevěřil se zákonu o služební kázni.

Inu, zloději obvykle křičívají "chyťte zloděje". Babiš totiž skoncoval s Murínem způsobem, který nemá nic společného s demokracií ani s elementární kázní. Zaprvé na jednání bezpečnostního výboru sněmovny citoval ze spisů, aniž by k tomu byl jasně zproštěn mlčenlivosti a aniž by předtím poslanci odhlasovali program. Prostě si udělám, co chci, aplikoval trestně stíhaný politik bez důvěry sněmovny jedno z volebních hesel hnutí ANO z roku 2013.

Zadruhé Babiš obešel zákon o Generální inspekci bezpečnostních sborů, který mu odvolání ředitele neumožňuje. Místo toho použil zákon o služebním poměru, když Murína dočasně, ale bezodkladně zprostil služby jako jakéhokoli příslušníka bezpečnostního sboru pro podezření z přestupku. Účel posvětil prostředek a je vymalováno.

Ovšem zdaleka největším ohrožením demokracie ze strany premiéra je skutečnost, že podle všeho dlouho připravovanou eliminací Murína de facto ovládl českou policii. Mimochodem, právě tak začal i únorový střet mezi komunisty a demokraty v roce 1948. Skutečnost, že si současný šéf vlády vybral k útoku na nezávislost bezpečnostních složek a inspekce právě 15. březen, výročí okupace v roce 1939, ovšem naznačuje, že historické konotace buď ignoruje, nebo o nich vůbec neví.

Související

V rukou policie přitom pochopitelně leží i vyšetřování Babišovy padesátimilionové dotační kauzy Čapí hnízdo, která dnes premiérovi nejvíc přitěžuje při jednáních o většinovém kabinetu. Jak dlouho asi zůstane vyšetřovatelem Pavel Nevtípil, jehož se Babiš už v minulosti pokoušel opakovaně zdiskreditovat jako nekompetentního?

S demokracií a služebním postupem přitom neměla nic společného už ani Babišova prvotní snaha donutit Murína, aby rezignoval sám. Ředitel GIBS o nevybíravém nátlaku a vyhrožování skandálem informoval veřejnost a chvíli se zdálo, že si šéf hnutí ANO dá pokoj. Ten však sám o sobě rád říká, že je "urputné hovado". Dokonce si možnosti posichroval: na GIBS zaklekla kontrola z ministerstva financí. A když mu s Murínem nemohl pomoci komunistický poslanec Zdeněk "mlátička" Ondráček v čele sněmovního výboru pro kontrolu GIBS, zaskočil chaotickým řízením bezpečnostního výboru jeho předseda Radek Koten z SPD Tomia Okamury.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru