Do prezidentského paláce v Chile se po čtyřleté pauze vrací podnikatel a jeden z nejbohatších lidí v zemi Sebastián Piňera. Hlavou státu byl už v letech 2010 až 2014, teď plánuje nastartovat zpomalenou ekonomiku, která se teprve vzpamatovává z nedávného propadu cen mědi. Právě tato surovina je pro zemi klíčová, na celkovém exportu se podílí zhruba z poloviny.

Piňera, jehož majetek americký časopis Forbes odhaduje na 2,8 miliardy dolarů, slibuje závislost na mědi do budoucna snížit. Využít k tomu chce další nerostné bohatství, kterého má hornatá země spoustu. Podobně jako Česká republika hledá i Chile cesty, jak zpeněžit lithium. Toho má vůbec nejvíc ze všech zemí světa.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.