Praha má druhého novodobého primátora, který dokáže obyvatele zocelené érou Pavla Béma zaskočit. Po Igoru Němcovi je to právě "univerzální voják", jak si sama říká, Adriana Krnáčová, kdo svými výroky překvapuje voliče v metropoli. Zatímco Němce jeho věty během povodní roku 2002 stály funkci, Krnáčová se zatím drží. Její pozice je však již poněkolikáté oslabená. Nyní třeba kvůli tomu, že rozzlobila premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Krnáčová i Němec chtěli město uklidnit v krizových situacích. Těsně před ničivými povodněmi v roce 2002 Němec prohlásil, že "situace je nadmíru výtečná". Slova se ale minula účinkem, protože spíše než mír vyvolala mezi Pražany nevoli.

V těchto dnech se hlavní město aktuálně potýká se sérií dopravních kolapsů způsobených opravami několika důležitých ulic nebo havarijním stavem Libeňského mostu. V postižených oblastech jezdily linky se zpožděním nebo do zastávky nedorazily vůbec, protože byly přesměrované. Dopravní podnik navíc informoval cestující o změnách často tak chaotickým způsobem, že si z něj lidé na sociálních sítích začali dělat legraci.

"Myslím, že Pražané jsou trochu zpovykaní s dopravou, protože když jsem v zahraničí a čekám 10 minut v zácpě, tak v Praze už by bylo povstání a skandál," řekla Krnáčová v rozhovoru pro server Novinky.cz.

Obyvatelé hlavního města se obratem na sociálních sítích ohradili, že se v dopravě potýkají s vážnými problémy, na něž metropole nedokázala reagovat. Například některé tramvaje na Žižkově v posledních dnech nabíraly zpoždění 20 minut, autobusy dokonce 40.

Na sociálních sítích se pak objevovaly fotky informačního systému města, které chce být podle přání Krnáčové "smart". Byla to cedulka psaná rukou přivázaná provázkem k sloupku zastávky. Pouze česky upozorňovala cestující, že zastávka Husinecká je posunuta o 200 metrů.

Jen pár hodin potom, co Němec uklidňoval záplavou ohrožené město, byla část Prahy, včetně metra, pod vodou. A o několik měsíců později už Němec nebyl primátorem.

I nynější primátorka, jež měla na pracovním stole loutku mistra Yody z filmové série Hvězdné války, se dostala pár měsíců před komunálními volbami do svízelné situace. Už vícekrát jí hrozilo, že ji kolegové napříč stranami z funkce odvolají, ale zatím se za ni Babiš či první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek vždy postavili.

Avšak Žižkov a "zpovykaní" Pražané přiměli Babiše, aby svou kolegyni veřejně umravnil.

"Paní primátorka by měla víc zvažovat, co říká. A měla by dopravní situaci v Praze začít osobně řešit. A je jedno, že dopravu má v gesci jiná politická strana (ČSSD). Ona nese hlavní zodpovědnost," řekl ve středu premiér. To je vážný vzkaz pro primátorku, která chce obhajovat mandát a bude potřebovat podporu hnutí. ANO je totiž citlivé na názor Babiše a mnohdy jeho členové přáním šéfa strany vyhoví.

Související

Navíc nejde o první incident. Primátorka byla prostořeká už pár měsíců po nástupu do funkce (podzim 2014). Tehdy o projektantovi komplexu tunelů Blanka prohlásila, že "to musel být debil". Pak se sice omluvila, ale dodala: "Já jsem zjistila, že je tam podstatně více debilů." Netrvalo dlouho a její vliv v hnutí se začal otřásat. Část zastupitelů vedených bývalou starostkou Prahy 10 Radmilou Kleslovou (tehdy za ANO) chtěla Krnáčovou odvolat a nahradit její vlastní náměstkyní Evou Kislingerovou.

Krize se z ANO přenesla do celé pražské vlády hnutí s ČSSD a Trojkoalicí (složenou ze zelených, starostů a lidovců). Rada města se na podzim roku 2015 rozpadla a Krnáčová začala vyjednávat o nové koalici. Měsíce se jí nedařilo uzavřít s partnery novou dohodu a vedení ANO začalo být nervózní. Až angažmá Faltýnka dokázalo spory uklidnit a koalice se obnovila. Zmírnily se i neshody v ANO, nikoliv však díky Krnáčové. Opět to byla především intervence Faltýnka a placené posty ve vedení metropole nebo městských firmách, které část členů hnutí dostala.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.