Když Facebook rostl a dobýval nová území, chlubil se tím, že pomáhá budovat demokracii. Pozitivní roli měl Facebook hrát v latinskoamerických zemích nebo v průběhu arabského jara. Nyní je zřejmé, že Facebook může stejně dobře sloužit jako nástroj k boření demokracie. Negativní vliv sociálních sítí na demokracii je silnější než jeho pozitivní vlastnosti.

Facebook na konci ledna přiznal, že nedokáže zaručit pozitivní vliv na demokratické procesy. Facebook i Twitter ale ovlivňují společnost stále více. Není to tím, že by se změnily principy sociálních sítí, změnilo se ale složení jejich uživatelů.

Facebook byl ve svých počátcích platformou, kde převažovali vzdělanější lidé. Díky tomu se více projevovaly pozitivní efekty so­ciálních sítí jako "zesilovače" názorů. Nyní má Facebook "skoro každý". Alespoň jednou za měsíc se k nejúspěšnější sociální síti připojí více než dvě miliardy lidí. A uživatele s průměrnou nebo podprůměrnou inteligencí, kterých je většina, je snazší ovlivnit. Stačí schopný marketingový tým.

Facebook, Twitter i další sítě vyšetřují, jak moc jejich prostřednictvím ruská propaganda ovlivňovala americké volby. Služba Reddit například zjistila, že ruskou propagandu nešíří přímo "ruští agenti", ale malá část uživatelů, která věří nepravdivým zprávám. Vědci z vysoké školy MIT zjistili, že lži, smyšlenky a konspirační teorie mají ve srovnání s reálnými zprávami o 70 procent vyšší šanci na to, že je někdo bude sdílet. Nejvíce se tento negativní trend projevuje u politických zpráv, zpráv o terorismu nebo přírodních katastrofách a vědeckých objevech − tedy tam, kde je objektivita a ověřování informací nejdůležitější.

Související

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru