O své odborné erudici už dávno nemusí nikoho přesvědčovat. Profesor Josef Koutecký je všeobecně uznáván coby zakladatel české dětské onkologie. Má nebývalou zásluhu na tom, že absolutní většina nádory postižených dětí se dnes vyléčí, přičemž v samých začátcích oboru přežívala jen tři procenta dětských pacientů. Dnes sedmaosmdesátiletý nestor české medicíny ale prokázal i politickou jasnozřivost. Musí to připustit každý, kdo si z CD vyslechne jeho úvahu z konce roku 2012 "o úloze prezidentství v Čechách". Své rozjímání věnoval − jak jinak − nárokům kladeným na zdraví prvního občana republiky. Aniž by mohl tehdy tušit, že hlavou státu bude dvakrát po sobě zvolen Miloš Zeman a o jeho zdraví se bude diskutovat nebývale často. Profesor Koutecký má ale jasná kritéria: u prezidenta podle něj není nejdůležitější kvalita tělesné schránky, ale to, zda existuje "harmonie krásy, moudrosti a dobra, harmonie tělesných a duševních hodnot". (Rozhovor je z loňského roku - pozn. redakce)

Související

HN: Pane profesore, na té nahrávce z roku 2012 jste mluvil i o tom, že prezident by měl mít hlavně zdravý rozum, měl by být vzorem národu. Splňuje současný prezident vaše nároky?

Absolutně ne. Jeho inaugurační projev z minulého týdne − to pro mě bylo něco strašného. Místo řeči, v níž by bylo zakomponováno nějaké poslání, nějaká vize, něco, co by Čechy mohlo zase povznést, to byl projev plný zášti, pomsty a urážek, něco naprosto neslýchaného. Zemanovi se povedlo to, co prezident nikdy dělat nesmí − štvát k rozdělení svého vlastního státu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.