Nejsa právníkem, budu se držet svého řemesla. Předně bych rád poznamenal, že ekonom není sadista. Když statisíce lidí trpících vícečetnými exekucemi raději přijmou hůře placenou práci v šedé zóně nebo rovnou žijí z kombinace dávek a příležitostné práce načerno, jenom aby se vyhnuli exekutorovi, tak je to velmi špatně nejen z humánního hlediska, ale i z hlediska ekonomické racionality. Pro ekonomicky smýšlejícího ekonoma by bylo daleko lepší, kdyby dlužník mohl svoje vztahy s věřiteli civilizovaně uspořádat.

Je rozdíl mezi závazkem, kdy se někdo při vědomí − byť nerozvážně − zadlužil, a dluhem, který přirostl různými vychytralostmi z dílny "šmejdů". Takové pohledávky lze samozřejmě popřít a celý dluh roztřídit do jednotlivých kategorií s rozdílným pořadím daným datem vzniku nebo charakterem a tomu podřídit uspokojování. Insolvenční zákon tyhle principy již zná a s rozdílnou mírou i způsobem uspokojování například při reorganizaci běžně pracuje. Přece známe nejen v Česku, ale i jinde ve světě takový postup, kdy vše jde k soudu "v mašličkách", pečlivě připravené, dluh roztříděný, návrh na to, kolik a za jak dlouho může a má být splaceno. Tak proč ho neaplikovat i u oddlužení chudáků fyzických osob?

V článku se dále dozvíte

  • Když statisíce lidí trpících vícečetnými exekucemi raději přijmou hůře placenou práci v šedé zóně, jenom aby se vyhnuli exekutorovi, tak je to velmi špatně i z hlediska ekonomické racionality.
  • Smyslem oddlužení je skutečně nový začátek, aby dlužník vydělával v řádném zaměstnání, žil důstojně a současně oprávněným věřitelům zaplatil tolik, kolik je možné.
  • Stát by se měl proto chytnout za nos a konstruovat celý proces tak, aby dával ekonomicky smysl.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.