Nejsa právníkem, budu se držet svého řemesla. Předně bych rád poznamenal, že ekonom není sadista. Když statisíce lidí trpících vícečetnými exekucemi raději přijmou hůře placenou práci v šedé zóně nebo rovnou žijí z kombinace dávek a příležitostné práce načerno, jenom aby se vyhnuli exekutorovi, tak je to velmi špatně nejen z humánního hlediska, ale i z hlediska ekonomické racionality. Pro ekonomicky smýšlejícího ekonoma by bylo daleko lepší, kdyby dlužník mohl svoje vztahy s věřiteli civilizovaně uspořádat.

Je rozdíl mezi závazkem, kdy se někdo při vědomí − byť nerozvážně − zadlužil, a dluhem, který přirostl různými vychytralostmi z dílny "šmejdů". Takové pohledávky lze samozřejmě popřít a celý dluh roztřídit do jednotlivých kategorií s rozdílným pořadím daným datem vzniku nebo charakterem a tomu podřídit uspokojování. Insolvenční zákon tyhle principy již zná a s rozdílnou mírou i způsobem uspokojování například při reorganizaci běžně pracuje. Přece známe nejen v Česku, ale i jinde ve světě takový postup, kdy vše jde k soudu "v mašličkách", pečlivě připravené, dluh roztříděný, návrh na to, kolik a za jak dlouho může a má být splaceno. Tak proč ho neaplikovat i u oddlužení chudáků fyzických osob?

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru