Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán hodlá zmírnit podmínky pro osobní bankrot a vytáhnout tak z dluhové pasti co nejvíce lidí. Zbavit závazků by se mohli i lidé s několika exekucemi, jejichž příjmy nestačí na splacení ani třiceti procent jejich dluhů. O tom, jestli novela insolvenčního zákona vyřeší problém s rostoucím počtem exekucí, debatovali odborníci v diskusi u kulatého stolu, pořádané HN.

V loňském roce se počet lidí v exekuci zvýšil na 863 tisíc. Téměř půl milionu občanů má navíc tři a více exekucí. Nejhorší je situace na severu Čech a v Moravskoslezském kraji. Dluhy jsou však dnes odpuštěny jen tomu, kdo za pět let splatí alespoň 30 procent svých závazků. Ti, kteří kvůli nižším příjmům na tuto hranici nedosáhnou, musí své dluhy splácet bez vidiny toho, že by jim někdy byly prominuty. Pelikán těmto lidem nabízí možnost vyhlásit osobní bankrot za podmínky, že se sedm let budou aktivně snažit své dluhy splatit v co nejvyšší míře. Žádná minimální hranice ale není stanovena. Dlužník tak v určitých případech nemusí věřitelům zaplatit ani korunu. Právě tato takzvaná nulová varianta vyvolává nejvíce diskusí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.