Veřejný úpis akcií největší ropné společnosti světa Saudi Aramco, jenž se měl odehrát letos, se zřejmě odkládá až na příští rok. Možná neproběhne vůbec či pouze na domácím trhu. Už před 20 lety slibovali Saúdští Arabové za nízkých cen ropy změny v energetice, ze kterých nakonec sešlo. Možná se tak stane i tentokrát. Saúdská Arábie na vstup Saudi Aramca na burzu hodně tlačila v době, kdy byla cena ropy na svých minimech. Nejenže stát potřeboval peníze, chtěl také vzkázat trhům, že má v případě potřeby půjčit si co nabídnout.

Ropa ovšem mezitím z minim roku 2016 posílila bezmála o sto procent. Nejhorší období tak má Saúdská Arábie rozhodně za sebou. Korunní princ upevnil svou moc v zemi a trh ropy se pomalu, ale jistě vyrovnává. Brzy bude možno v rámci kartelu OPEC přistoupit k pozvolnému zvyšování limitů těžby.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rekordní úpis akcií se odkládá. Největší ropná firma světa Saudi Aramco by mohla jít na burzu až příští rok, nebo dokonce vůbec. Důvodem je růst cen ropy, díky kterému už Saúdská Arábie není pod tlakem opatřit si peníze jinak než prodejem "černého zlata".

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru