Správce Jaroslav Nykodém stojí v ledovém a monumentálním ambitu, v pozadí jsou štafle a nářadí restauratérů. "Tady jsme na státním, tady je kus benediktinů a tam zase už státní," ukazuje správce do bíle vymalované chodby, na jejímž stropě jsou místy odkryté fresky. Ze spár mezi podlahou a zdí se občas prodírají drobné rostliny. Jenže oprava je komplikovaná kvůli tomu, že stát nemůže za své peníze zachraňovat cizí majetek. Sázavský klášter spadá pod benediktiny z Emauzského kláštera v Praze. Těch je tak málo, že mají problém se o svoji část areálu v Sázavě starat.

"Jsou tu polorozpadlé zdi, nemají omítky, potřebujeme dělat odvodnění a to si nejde říct − tento kousek je můj a udělám jen ten a toto ne," vysvětluje kastelánka Jaroslava Matoušová. I kvůli tomu benediktini chtějí prodat státu svoji polovinu Sázavského kláštera. Řád ji dostal zpět teprve před necelými dvěma roky, když požádal o její vydání v rámci církevních restitucí. Roztříštěné vlastnictví ale komplikuje nutné opravy. O koupi má dnes rozhodnout vláda.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.