Skupina CEFC po problémech doma v Číně dostala ránu i od svého největšího partnera v Česku, bankovní a investiční skupiny J&T. Ta v pondělí zveřejnila prohlášení, v němž říká, že pokud Číňané nevysvětlí současnou situaci, žádné miliardové námluvy se neuskuteční. Přitom právě největší tuzemská banka pro movitější klientelu měla být jejich hlavním partnerem pro expanzi v Evropě.

Vstup do J&T na podzim 2014 byl prvním velkým domluveným obchodem CEFC v Česku. A zároveň ukazuje na složitost jednání s Číňany − dohody se několikrát měnily, často roli hrála politika. Bylo tomu tak i na začátku, v říjnu 2014, když při návštěvě Miloše Zemana v Číně podepsaly J&T a CEFC dohodu o prodeji pětiprocentního podílu ve skupině J&T Finance Group, která čítá několik bank včetně J&T Banky či slovenské Poštové banky. Už tehdy bylo avizováno, že Číňané získají následně 30 procent, ale shoda obou stran na tom ještě neexistovala.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Finanční skupina J&T a zároveň hlavní partner CEFC v Česku hrozí Číňanům, že pokud nevysvětlí své problémy, dá od nich ruce pryč.
  • Čínská média přicházejí se zprávami, že CEFC má již několik měsíců problémy s financováním. Podle zdrojů agentury Reuters se skupina již minimálně od druhé poloviny loňského roku snažila získat drahé krátkodobé půjčky od nebankovních společností s ročním úrokem až ve výši 36 procent ročně.
  • CEFC informace o drahých půjčkách označila za "nesprávné", uvádí Reuters.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru