Firma Uber slíbila, že podepíše s vládou memorandum v tom smyslu, že tady bude legálně podnikat, tedy založí firmu, požádá o licenci… Andrej Babiš tuto zprávu slavnostně oznámil, taxikáři sice nejásali, dalších protestů se ale prozatím zdrží.

Kouzlo celé dohody je v tom, že je sice jasný termín memoranda (do konce března), nicméně vůbec není zřejmé, kdy přesně Uber všechny podmínky splní.

Založit v Česku společnost, jak Uber kvůli daňovému domicilu slíbil, by pro takto velkou firmu za pomoci právních služeb neměl být problém a nemělo by to trvat nijak dlouho. Zaručit, aby složily taxikářské zkoušky všech dva tisíce řidičů Uberu, kteří nemají licenci a často ani nejsou přihlášeni jako plátci daně a sociálních odvodů, může trvat takřka nekonečně dlouho. Ti, kteří Uber využívají, často narazí na řidiče, kteří sice jezdí slušně a "za levno", což je jejich hlavní konkurenční výhoda, nicméně mají problém nejen s češtinou, ale často i s doklady a legálním pobytem v Česku. Lze také dost pochybovat o tom, že všichni řidiči Uberu nahlásili svým pojišťovnám, že auto využívají k podnikání, a platí proto vyšší sazby.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru