Dny, týdny a měsíce utíkají a obrysy nové české vlády stále nikde. Už i prezident Miloš Zeman říká, že je ze způsobu, kterým Andrej Babiš jednání vede, "lehce nervózní". Copak se děje? Že by premiér v demisi byl opravdu takový neschopa? Možná ano, ale nabízí se i jiná hypotéza: Andrej Babiš se ve skutečnosti s nikým dohodnout nechce. Jednání mohou být jen kouřová clona, přičemž smyslem všeho je dostrkat zemi k předčasným volbám. V nich Babiš doufá v zisk 35−40 procent, což by ho přiblížilo ke kýžené absolutní většině ve sněmovně. Pak by se už nemusel ohlížet skoro na nic. Byl by skutečným šéfem Česka.

Jakkoli je to hypotéza divoká, svědčí pro ni několik indicií. První: Babiš vytrvale opakuje, že nejlepší vláda je vláda jednobarevná, protože se v ní může makat po firemním způsobu − on šéf, ostatní podřízení. Nevypadá to, že by nějak extra stál o koaličního partnera, který by mu při šéfování překážel. Spíš udělá vše, aby se koaličnímu vládnutí vyhnul.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru