Obchod s čínskými partnery je zpravidla náročnější než uzavírání transakce s partnery ze Západu. Proto řada dealů skončí dřív, než přinese výsledky, nebo je výsledek hodně jiný, než si místní podnikatel maloval. Když má ale partnerství posvěcení z těch vůbec nejvyšších čínských politických kruhů, dalo by se očekávat, že hlavní rizika jsou "ošetřena".

V takovém případě se zdá logické předpokládat, že pozice partnera v Číně je pevná a že není nutné řešit variantu pádu "do nepřízně".

Případ konglomerátu CEFC, který se v české kotlině už důkladně usadil, ukazuje, že ani to nemusí platit. Část obchodů CEFC se oznamovala přímo na Pražském hradě, na akci, které se účastnil i čínský prezident. Řada dohod, kde CEFC najdeme na straně kupujícího, je dokonce v seznamu projektů braných jako součást Nové hedvábné stezky, což je nejviditelnější čínská politicko-ekonomická iniciativa vůči zahraničí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru