Není sporu o tom, že v současné době se svět nachází v období hospodářského léta, kdy slunce konjunktury žhne naplno. Významně jej pociťujeme i v české kotlině, kde se nezaměstnanost pohybuje na historických minimech. Její současná hladina na 3,7 procenta je v podstatě blízko plné zaměstnanosti. Navíc mzdy reálně rostou, což mimo jiné znamená, že většina pracujících vládne "penězi navíc". Pohleďme ale za horizont dnešního ideálu.

Fenomén rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými je předmětem mnoha diskusí, zejména v dobách zlých. Jeho podstata se ale nachází ve způsobu chování v dobách, jaké zažíváme právě dnes. Stejně jako je v létě potřeba tvořit zásoby na zimu, je v období hospodářské hojnosti nutné myslet i na období, kdy dobré časy pominou. Zmíněné "nůžky" se rozevírají právě v tom, jak je kdo schopen (a ochoten!) se na chudou zimu připravit. Nezřídka to bývá tak, že někteří v pozdní fázi růstu vládnou rezervami a úsporami, zatímco jiní pouze sledují své prudce se zdražující spotřebitelské půjčky.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru