Není sporu o tom, že v současné době se svět nachází v období hospodářského léta, kdy slunce konjunktury žhne naplno. Významně jej pociťujeme i v české kotlině, kde se nezaměstnanost pohybuje na historických minimech. Její současná hladina na 3,7 procenta je v podstatě blízko plné zaměstnanosti. Navíc mzdy reálně rostou, což mimo jiné znamená, že většina pracujících vládne "penězi navíc". Pohleďme ale za horizont dnešního ideálu.

Fenomén rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými je předmětem mnoha diskusí, zejména v dobách zlých. Jeho podstata se ale nachází ve způsobu chování v dobách, jaké zažíváme právě dnes. Stejně jako je v létě potřeba tvořit zásoby na zimu, je v období hospodářské hojnosti nutné myslet i na období, kdy dobré časy pominou. Zmíněné "nůžky" se rozevírají právě v tom, jak je kdo schopen (a ochoten!) se na chudou zimu připravit. Nezřídka to bývá tak, že někteří v pozdní fázi růstu vládnou rezervami a úsporami, zatímco jiní pouze sledují své prudce se zdražující spotřebitelské půjčky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V době růstu, jaký nyní zažíváme, je vhodné vybudovat si dostatek rezerv a úspor na horší časy.
  • Ten, komu zůstane vysoký podíl dluhu vůči celkovému majetku, totiž bude po odeznění časů hojnosti sledovat, jak jeho půjčky zdražují.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru