Pověst životního pojištění v Česku v minulosti poškodilo takzvané přetáčení smluv nepoctivými finančními poradci. Ačkoli se tento problém podařilo vyřešit a trh se navíc loni po několika letech propadu stabilizoval, nemá podle produktového ředitele NN pojišťovny Vladimíra Dvořáka životní pojištění ještě vyhráno. Své místo na trhu si sice díky daňovým výhodám najde, výrazný růst se ale v blízké budoucnosti čekat nedá.

HN: Díky čemu se podle vás loni zastavil několikaletý propad životního pojištění?

Trh si zkrátka už otestoval dno. V průběhu několika posledních let se zaváděla nová regulatorní opatření, ať už šlo o změny v pravidlech daňové znatelnosti, nebo rozkládání provizí zprostředkovatelů na více let. I když tyto úpravy vnímám vesměs pozitivně, měly nejdříve na objem pojistného výrazný negativní dopad. Zdá se, že v loňském roce si trh konečně sednul a už se bude moci odrážet jen směrem vzhůru.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Trh s životním pojištěním bude v následujícím období tažen hlavně pojistkami zaměřenými na krytí rizik, říká produktový ředitel NN Pojišťovny Vladimír Dvořák.
  • Zájem o investiční životní pojištění naopak klesá, svoje místo na trhu si ale zejména díky daňovým výhodám najde.
  • Aby dávalo životní pojištění smysl, měl by za něj klient podle Dvořáka dát alespoň 600 až 700 korun měsíčně. Nejčastěji se pojistné pohybuje mezi 1000 a 1200 korunami za měsíc.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru