Propad českého trhu s životním pojištěním se loni po čtyřech letech zastavil. Na pojistném se vybralo 43,69 miliardy korun, což je 0,07 procenta více než v roce 2016. Zasloužil se o to především růst takzvaného rizikové životního pojištění, které poskytuje zajištění pro případ úrazu, dlouhodobé pracovní neschopnosti nebo smrti. Na rozdíl od investičního životního pojištění, o něž lidé dál ztrácejí zájem, neobsahuje žádnou spořicí či investiční složku. "Trend upřednostňování rizikové složky je opravdu výrazný. Převažuje v naprosté většině smluv, které nyní v životním pojištění uzavíráme. Naopak investiční složka je minimalizována," uvádí mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.
Zástupci pojišťoven se shodují, že se na trhu postupně projevují změny pravidel z posledních tří let. Jejich cílem bylo třeba zamezit zneužívání životního pojištění k daňovým únikům či zabránit nepoctivým finančním poradcům v takzvaném přetáčení smluv. Praxe, při které někteří poradci kvůli provizi nutili klienty nevýhodně vypovídat původní smlouvy a nahrazovat je novými, v minulosti přispěla ke zhoršení pověsti životního pojištění v Česku.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru