Měl jsem dvě děti na vysoké, musel jsem učinit rozhodnutí… Nenáviděl jsem tu práci." Ta slova patří slavnému anglickému herci Timu Rothovi a pronesl je v prosinci 2015. O pár let dříve se uvrtal do filmu s názvem Fotbalová vášeň. Dílka pojednávajícího o nadšených mužích, kteří založili Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA) a bez ohledu na mnohá protivenství osudu se zasloužili o globální slávu této skvělé hry…

O korupci, klientelismu či aroganci moci se tu nemluvilo. FIFA platila většinu z téměř třicetimilionového rozpočtu (v dolarech). Za normálních okolností by to byl jen další z řady nudných a hloupých propagandistických filmů. Krátce před premiérou ale na federaci dopadl korupční skandál. Práci amerických a švýcarských úřadů odneslo v květnu 2015 několik vysoce postavených funkcionářů FIFA včetně tehdejšího šéfa Seppa Blattera. A Roth hrál právě tohoto náhle odhaleného (a od žezla odstaveného) arcilotra světového fotbalu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru