Konec roku 2017 a začátek letoška je pro českou ekonomiku ve znamení pokračujícího přílivu dobrých zpráv. Potvrdilo se, že HDP roste víc než pětiprocentním tempem, mzdy míří vzhůru nebývalou rychlostí osmi procent za rok a nezaměstnanost klesla i během neobvykle studeného období, které nepřálo stavařům. Jediné nepříznivé číslo "zavinili" exportéři, protože proud zboží z tuzemska sílí pomaleji než dovoz. Obchodní bilance je však stále ve výrazném přebytku a lednové zakolísání je podle zkušeného analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška jen odrazem opožděného zahájení výroby aut na začátku roku. Navzdory celkovému pozitivnímu obrazu však koruna od začátku února klesá a páteční data přinesla další bleskový propad. V součtu jde už o 30 haléřů, což kurz dostalo tam, kde byl na konci listopadu. Jak to jde dohromady?

Zatímco celý podzim z vedení ČNB sršelo odhodlání sazby energicky zvyšovat a měnovou politiku tak posunovat k normálu, teď už se i od těch (dosud) radikálnějších členů bankovní rady dozvídáme, že je načase tempo zvolnit. Sílí tak dojem, že únorový posun sazeb, po němž kurz dosáhl pointervenčních maxim, byl na delší dobu poslední. Nejtvrdší direkt koruně uštědřila inflace, která se v únoru nečekaně dostala pod dvě procenta. Jde sice o souhru náhod působících ve vzácné shodě proti růstu cen, ale skutečnost, že se po víc než roce inflace dostala pod cíl ČNB, zapůsobila. Zatímco spotřebitelé vítají, že některé potraviny zlevnily, pro obchodníky na měnovém trhu je souhrnný meziroční růst cenové hladiny signál, že si na vyšší úroky, a tedy vyšší zhodnocení korunových aktiv budou muset počkat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru