Podporu takzvaným zeleným zdrojům vyplácí od roku 2013 Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím to dělali distributoři elektřiny. V roce 2006 šlo asi o miliardu korun, v posledních třech letech už je to 40 miliard. Celkem bylo na podporu v letech 2006-2017 vyplaceno téměř 250 miliard korun.

Notifikace končí

Několik let probíhala v ČR notifikace podpory obnovitelných zdrojů Evropskou komisí. Spočívala ve zjištění, zda je podpora slučitelná s vnitřním trhem EU. V roce 2017 získala ČR dvě notifikace, které se týkaly podpory kombinované výroby elektřiny a tepla, a celkově šest rozhodnutí o slučitelnosti podpory v oblasti podporovaných zdrojů energie. Poslední z nich EK schválila v prosinci, a to český režim provozní podpory pro výrobu elektřiny ve vysoce účinných zařízeních kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), uvedených do provozu v období let 2013-2015 a také podporu tepla z obnovitelných zdrojů energie. Energetický regulační úřad stihl vydat příslušné rozhodnutí, takže byli všichni spokojeni.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Evropská komise notifikovala, tj. schválila téměř všechny české podpory, na tahu jsou čeští zákonodárci.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.