Podmínkou získání zeleného bonusu na teplo z bioplynových stanic je instalovaný elektrický výkon do 500 kW a splnění minimální účinnosti užití energie dle vyhlášky č. 441/2012 Sb. Dále musí bioplyn vznikat z více než 70 % ze statkových hnojiv a vedlejších produktů živočišné výroby nebo z biologicky rozložitelného odpadu. Není možné požadovat současně podporu na elektřinu z obnovitelného zdroje.

Většinu podpory tvoří takzvaný zelený bonus, tedy příspěvek poskytovaný také jiným formám výroby energií z obnovitelných zdrojů (OZE). Další peníze proudí do bioplynek z ministerstev průmyslu a životního prostředí, případně z evropských fondů. V Operačním programu Životní prostředí 2014-2020 byly dosud vyhlášeny dvě dotační výzvy na podporu výstavby, modernizace či vybavení bioplynových stanic, v jejichž rámci dostal Státní fond životního prostředí celkem třináct žádostí. Hodnocením úspěšně prošlo osm projektů s požadavkem dotace ve výši 528 milionů korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Bioplynové stanice mohou nárokovat provozní podporu pouze na teplo vyrobené z podporované biomasy nebo z kapalin, které splňují tzv. kritéria udržitelnosti.
  • Uplatňují ji formou zeleného bonusu na teplo ve výši 50 Kč/GJ.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.