Druhý inaugurační projev se panu prezidentovi Miloši Zemanovi opravdu mimořádně povedl. Sice je pravda, že k vyřizování osobních účtů zpravidla tuto slavnostní příležitost nepoužíval ani Gustáv Husák, ale na druhou stranu je nutné sportovně přiznat, že tak upřímné nenávisti jako Miloš Zeman je opravdu schopen jen málokdo.

Prezident, kterého už politicky neohrožuje vůbec nic, takže si může dovolit úplně všechno, přednesl ve Vladislavském sále taxativní seznam nepřátel, do kterého se vešly mimo jiné Hospodářské noviny, týdeník Respekt, Česká televize a tak dále. Jeho proslov žánrově ze všeho nejvíc připomínal "Dvě minuty nenávisti" z dystopického románu George Orwella 1984. Připomeňme: Obyvatelé orwellovské Oceánie byli pravidelně zásobováni seznamem rejdů "zloducha" Emmanuela Goldsteina, aby pak měli tendenci utíkat pod křídla dobrotivého Velkého bratra. Rozdíly mezi orwellovskou fikcí a zemanovskou realitou jsou dva. Zaprvé: zatímco v Oceánii se odehrávaly dvouminutovky nenávisti denně, Zeman si dává mezi svými hejty přece jen delší pauzy. A zadruhé, v Česku zatím nikdo není vyhecován Zemanovými proslovy natolik, aby začal brát do rukou kameny a vrhat je na jím označené nepřátele. Ale co není, může být, že?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Inaugurační proslov Miloše Zemana žánrově ze všeho nejvíc připomínal "Dvě minuty nenávisti" z románu George Orwella 1984.
  • Podobně jako mají Viktor Orbán a Robert Fico coby univerzálního nepřítele George Sorose, Miloš Zeman používá jako strašáka Zdeňka Bakalu.
  • Na skutečný inaugurační projev, ve kterém se prezident místo označování nepřátel a hecování proti nim pokusí zakopat příkopy ve společnosti, si budeme muset počkat dalších pět let.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru