Za poslední měsíce začalo několik centrálních bank včetně té české zvyšovat úrokové sazby. Americký Fed dokonce zahájil postupné snižování jeho bilance. Odstartoval tedy proces, který je přesně vzato opačný k předchozím programům nákupů dluhopisů označovaným jako kvantitativní uvolňování.

Rok 2018 již poskytuje odstup ke zhodnocení toho, jak zafungovaly různé nekonvenční nástroje, které centrální banky v předchozích deseti letech použily. Velká hodnotící konference na toto téma se uskutečnila na konci února v New Yorku a svými závěry překvapí asi i mnohé lidi mimo svět centrálního bankovnictví. Jak poznamenal Torsten Slok z Deutsche Bank, žádný z vystupujících akademiků, nikdo z Fedu ani z dalších centrálních bank nebyl schopen přesvědčivě ukázat, že programy odkupu aktiv či záporné úrokové sazby měly pozitivní přínos, nebo naopak škodlivý dopad. Jediné, na čem se všichni shodli, bylo, že v případě další recese centrální banky opět přistoupí k nestandardním nástrojům.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru