Penzijní reforma je pohřbená a zapomenutá. Jediný, kdo se o nás ve stáří postará, je stát. Jestliže se o to první zasadila vláda Bohuslava Sobotky, to druhé jako by chtěl nedávno potvrdit kabinet Andreje Babiše v demisi, který přidal všem důchodcům bez ohledu na jejich předcházející příjmy. Aby na to měl, navrhuje použít peníze, které stát získal díky privatizacím.

Opozice je proti, tvrdí, že jde o projídání peněz budoucích generací, na něž tak přenášíme břemeno dnešních výdajů. Což je samozřejmě pravda, až na to, že většinu státního dluhu (tedy toho, co do­opravdy zatěžuje budoucí generace) netvoří důchodový deficit, ale památka na českou cestu privatizace, sanaci bank, předvolební sliby politiků té či oné skupině obyvatel a podobně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Politici potvrdili zvýšení důchodů, schopnost z této dávky vyžít ale postupně klesá.
  • Důchody jsou stále více rovnostářské, důvod, proč platit vyšší sociální odvody, se hledá těžko. V Česku důchod vyvolává reminiscence na husitství.
  • Zaručuje totiž rovnost všem. Na té nejnižší hranici.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru