Znepokojovat se výsledky voleb v zemi, kde se po desetiletí vlády střídaly častěji než kalendáře na zdi, nebývá zvykem. Ale to, jak minulou neděli rozdali karty voliči v Itálii, se tamní letité tradici vymyká. Kvůli možným dopadům na fungování třetí největší ekonomiky eurozóny i kvůli celkovému evropskému kontextu.

Nejnovějším a dříve nevídaným rysem je nestabilita. Během sedmdesáti poválečných let se v Itálii poskládalo přes šedesát vlád, ale většinou to byly nekonečné obměny stran kolem křesťanské demokracie, které nechtěly připustit podíl komunistů na moci. Střídání levice a pravice u moci přinesla až 90. léta, kdy odhalení rozsáhlé korupce při akci "Čisté ruce" rozmetalo křesťanskou demokracii i socialisty a otevřelo dveře Berlusconiho formaci Forza Italia, která uspěla s kombinací kritiky dosavadních stran a slibu zakladatele, že bude stát řídit stejně úspěšně jako své firmy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Protestní populistické strany čeká rozhodování, kam se vydat.
  • Pokud setrvají jen u své radikální rétoriky, budou mít potíže převzít vládní odpovědnost.
  • Anebo, jako v případě francouzské Národní fronty, se pokusí přiblížit tradičním stranám například změnou názvu s rizikem, že se jim začnou podobat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru