V roce 1967 vyráběly Spojené státy osmkrát více oceli než Čína. V průběhu 90. let se produkce obou zemí vyrovnala a loni už americké vysoké pece podle údajů Světové ocelářské asociace nedodaly ani desetinu toho co jejich konkurenti v říši středu. Ochrana amerických ocelářů se tak dostává na stůl opakovaně. Ale jen výjimečně se Washington rozhodne vytáhnout do takové obchodní války, jakou nyní hrozí Donald Trump. Důvod je jasný: jsou ekonomicky nevýhodné.

Jenže pocity voličů v klíčových státech také nejde přehlížet. Hořkých pilulek už museli spolknout až příliš. Americké oceláře dávno předběhli Japonci, před třemi roky je objemem produkce nejdůležitějšího konstrukčního materiálu předběhli také Indové, na dohled jsou Jihokorejci a Rusové. A všichni se tlačí na americký trh. V USA se sice nyní taví o 40 procent více než v krizovém roce 2009, ale to na dlouhodobém úpadku odvětví nic nemění. Objem produkce je nyní srovnatelný s výrobou během druhé světové války, kdy však populace Spojených států dosahovala zhruba 40 procent dnešní úrovně a potřeby ekonomiky byly nesrovnatelně nižší.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Hlavní problém světového ocelářství je čínská nadprodukce. Problém se vyhrotil kvůli slabší poptávce na tamním trhu.
  • Spíš než vzájemná americko-evropská obchodní válka by dával smysl společný postup vůči Číně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru