Při čtvrteční inauguraci Miloše Zemana prezidentem na druhé volební období může mít premiér Andrej Babiš dobrý pocit, že svého politického spřízněnce podpořil opravdu všemi způsoby. Nejen když se jako předseda aktuálně jediné velké strany vyslovil pro jeho znovuzvolení. Ale i materiálně. Akciovka AgroZZN patřící do holdingu Agrofert dodala Hradu naposled materiál za 125 tisíc korun a tato firma a vysoutěžila i dodávky pro "Zemanův" zámeček v Lánech.

Jsou to sice jen drobné, ale zároveň jde o ilustrativní příklad, jak bizarní ekonomický propletenec vznikl kolem prezidenta a jeho sídel moci.

Zatím se systém nejrůznějších služeb a protislužeb provalil jen v případě Lán, kde minulý červen podnikla policie razii a obvinila vysoce postaveného manažera v hradní hierarchii. Při pohledu na to, jak poskakují miliony mezi hradními sponzory, příjemci zakázek a politickými blíženci, se však nabízí otázka: Skončí to opravdu jen jednou razií v Lánech?

Mynářovy Lány

Lánský případ zatím nemá rozuzlení. Policie obvinila ředitele Lán Miloše Baláka v souvislosti s objednávkou zpevnění břehů lánské nádrže Klíčava za desítky milionů. Kancléř Mynář, který Baláka do čela organizace dosadil, nad razií mávl rukou s podobnou lehkostí, jako kdysi mávl rukou nad svou nezískanou bezpečnostní prověrkou. A Balák je tak dál ve funkci.

Policie při vyšetřování sporné zakázky musí jistě procházet i další objednávky Lán. A v nich se to hemží spousty jmen, která známe z tuzemského politického provozu už odjinud.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru