První část názvu tohoto článku jsem si vypůjčil z posledního alba skupiny J.A.R., která minulý rok po zásluze otřásla českou hudební scénou. Není to tak dlouho, co jsem se zde rozepisoval o dvou dlouhodobých trendech, jež ovlivňují tok dějin. Prvním z nich je abstraktizace, dominantní jev naší kultury, který dnes kulminuje ve stěhování světů do digitálního abstraktna (většinu HDP dnes netvoří nic materiálního).

Druhým z trendů je planetizace, tedy spojování kdysi lokálních a navzájem se nenávidějících celků v celek, který si již nepřeje anihilaci toho druhého, ale jejich životy a ekonomiky jsou tak provázané, že prospěch jednoho (Řecka) je vnímán nikoliv jako hrozba, ale jako něco prospěšného i pro druhé (zbytek Evropy). Oba tyto trendy v naší době tektonicky kulminují a různým způsobem do sebe narážejí a vytvářejí zpětné vlny.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru