Dlouhé měsíce nejistoty trvalo, než se obě komory italského parlamentu loni shodly na stejném znění nového volebního zákona. Když už se země voleb v neděli dočkala, není jasné, kdo a případně s kým by mohl v dohledné době poskládat většinu ve sněmovně i v Senátu. Nejen to, takřka polovina voličů odevzdala svůj hlas buď čistě protestnímu Hnutí pěti hvězd, nebo původně regionální Lize severu, kde flirtování se separatismem vystřídala euro­skeptická a antiimigrační témata.

Vítězství protestních hnutí by samo o sobě nemuselo představovat problém, pokud by nabízela funkční řešení. Ale propočty, co by přineslo splnění nejrůznějších předvolebních slibů, měly u jednotlivých stran či hnutí jedno společné: jen by prohloubily už tak rekordní zadlužení veřejných financí, které nyní přesahuje úroveň 130 procent hrubého národního produktu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru