Paraziti, neplatiči daní, ti, kteří zneužívají systém… pověst živnostníků je i kvůli vyjádření některých politiků často dost mizerná. Pro mnohé jde o v podstatě o lidi, jejichž jedinou snahou je obejít systém a vydělávat načerno. A tudíž musí být po zásluze potrestáni. I proto se jich týká takřka každá daňová změna, přestože reálný dopad těchto "parametrických" úprav na rozpočet je spíše symbolický.

Připomeňme neustálou debatu a následné omezení u uplatnění paušálních odpisů. Nebo třeba "novinku", kterou přijala vláda Petra Nečase v roce 2013, která fakticky vyloučila možnost uplatnění daňové slevy na dítě či na partnera v případě využití paušálů. Zdůvodnění změn bylo vždy stejné: živnostníci neplatí daně a rozpočet na ně doplácí. K argumentaci okamžitě přibyly i příklady, že ta či ona skupina živnostníků systém zneužívá a jen čerpá peníze.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru