Andrej Babiš vládne bez důvěry jen to sviští. Vyhazuje desítky lidí ze státní správy, manažery státem řízených organizací, velkých státních firem. Někteří jsou (jako ředitel České pošty) odvoláváni, jiní (jako šéf SŽDC) raději odcházejí sami, aby to měli "bez skandálu", kterým Babiš vyhrožuje neposlušnému šéfovi Generální inspekce bezpečnostních sborů. Premiér ignoruje protesty opozičních politiků, jakož i názory ústavních právníků, že by se vláda bez důvěry měla chovat uměřeně. Říká dokonce, že se nebude řídit ani usnesením sněmovny, kdyby mu chtěla určovat mantinely. Vedle toho je tu prezident Miloš Zeman, který divokou jízdu kryje, a nadto naznačuje, že by mu vůbec nevadilo, kdyby takový stav trval velmi, velmi dlouho.

Je to nebezpečný vývoj. Dostali jsme se nepozorovaně do situace, kdy už jsou zpochybňována samotná pravidla fungování zastupitelské demokracie. Základní demokratický princip, podle kterého má vládnout vláda s důvěrou sněmovny, od níž je odvozena legitimita vládnutí, jako by najednou neplatil. Držitelé moci se chovají, jako by bylo všechno dovoleno.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru