Týden může být v životě země velmi rychlá doba. Slováci si představují, že vražda novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové dala do pohybu události dříve nepředstavitelné. A že třeba povedou k pádu premiéra Roberta Fica.

Když už trochu opadly emoce, je dobré si onu revoluci trochu shrnout a načrtnout si, jak je to doopravdy.

Prezident Andrej Kiska čekal týden, až se v neděli po schůzce s premiérem Robertem Ficem naštval a řekl, že chce buď zásadní rekonstrukci vlády, nebo předčasné volby a že provede tuto zemi těžkým obdobím. Nejspíš to ale nic nemění na tom, že na první dvě věci nemá pravomoci a většina proti Ficovi se mu bude skládat těžko.

K třetímu bodu je potřeba dodat, že se všeobecně předpokládá, že nejpozději koncem jara Kiska oznámí, že z politiky odchází a nebude už příští rok kandidovat na prezidenta. Kdyby názor změnil, to by byl od něho opravdu radikální krok. Jenže nic z jeho projevů, ani lidé v jeho okolí změnu nenaznačují, takže prezident se sice (konečně) ostře postavil vůči Ficovi, ale jeho předpokládaná budoucnost mimo politiku jeho odhodlání a vyjednávací sílu značně oslabuje.

Kiska destabilizuje Slovensko, jednal se Sorosem, zaútočil Fico

Už i někteří členové vládní koalice naznačují, že odchod ministra vnitra Roberta Kaliňáka je nezbytné minimum. V úterý se má sejít koaliční rada, ale čeká se na rozhodnutí drolící se nejmenší strany vládního tábora Most-Híd, jejíž vedení bude zasedat až 12. března. Tato strana sice může Fica připravit o většinu v parlamentu, ale vyjednat si "nákup" poslanců z jiných stran – třeba populistické Jsme rodina – je spolehlivou součástí moderní slovenské politické tradice. Fico se už v minulosti otřepal několikrát, i když nyní to vypadá asi na jeho asi nejhorší politickou krizi.

Slovenští novináři z proevropských médií jsou sice v emotivním šoku po vraždě kolegy, jsou ale semknutí jako nikdy předtím. Jenže předseda vlády Fico v neděli naběhl na vlnu alternativních a dezinformačních serverů a tvrdí, že nedělní prezidentovo prohlášení nevzniklo na Slovensku. Prezidentská kancelář říká opak, nicméně semínko nedůvěry je zaseto.

A do toho v pondělí vyvrcholil prodej provládního, nicméně dosud stále proevropského deníku Pravda českému majiteli dezinformačních Parlamentních listů Ivo Valentovi. Milovníci všelijakých spikleneckých teorií jistě jásají, že bude kam psát o údajné přípravě převratu na Slovensku.

Robert Fico se jen tak nemíní vzdát. V pondělí obvinil prezidenta, že nezná ústavu a destabilizuje Slovensko. A premiér dokonce naznačil, že Kisku možná inspiroval americký miliardář George Soros, s nímž se loni slovenský prezident soukromě setkal v New Yorku. Fico prezidenta vyzval, aby o obsahu schůzky veřejnost informoval, protože na ní nebyl přítomen nikdo z ministerstva zahraničí.

Dezinformační válka je součástí hlubšího procesu, který pojmenoval prezident Kiska jako téměř absolutní ztrátu důvěry Slováků ve stát. Obnova takové důvěry, pokud o ni vůbec politici projeví zájem, je běh na velmi dlouhou trať.
Důkladné vyšetření vraždy novináře a jeho přítelkyně by byl jen začátek, kdyby ovšem Fico do celé situace nezatáhl univerzálního nepřítele evropských populistů George Sorose. Fico se stal směšným a nebezpečnějším zároveň.

Kiska destabilizuje Slovensko, jednal se Sorosem, zaútočil Fico