Poslední rok a půl platilo, že čím zásadnější projev o brexitu britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová dopředu avizovala, tím méně jsme se o podobě britského odchodu z EU a dalších vztazích Británie se zbytkem unie dozvěděli. Přiznejme, že v případě jejího pátečního londýnského poselství to přece jen bylo podstatně lepší. Hřiště, na němž se hraje poněkud asymetrická vybíjená všech z EU proti Spojenému království, se teď znatelně zmenšilo. Skoro by se dalo říct, že na starém kontinentu konečně vědí, "po čem Britové touží"…

Theresa Mayová například poprvé přiznala, že oba "celky" ztratí po roce 2019 (resp. 2021, to podle délky přechodného období) část přístupu na trhy toho druhého. Takhle jasně jsme to ještě neslyšeli. Podle premiérky se nic nemění na tom, že Velkou Británii hodlá vyvést z jednotného trhu (celní unii výslovně nezmínila). Systém volného pohybu osob pak ve Spojeném království v té podobě, jak ji známe dnes, definitivně skončí stejně jako jurisdikce Soudního dvora EU. Bum.

To jsou podle Mayové tvrdá fakta.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru