Manželku potkávám jen někdy ráno u snídaně, stěžoval si odborář z Kvasin poté, co tamní škodovácká fabrika přešla na 18směnný systém. Ten znamená, že se výrobní linky automobilky nezastaví nejen v noci z pátku na sobotu, jak je už většina škodováků zvyklá, ale že pojedou i po celý první víkendový den.

Přesně tento systém by vedení Škodovky chtělo prosadit i v hlavní továrně v Mladé Boleslavi, kde zatím takto funguje jen malá část výroby. Jak velký zásah do života města to přinese, je zřejmé ze dvou čísel: ze 44 tisíc obyvatel Mladé Boleslavi jich 23 tisíc pracuje pro Škodovku.

V největší české automobilce často pracují manželské páry, a protože šestá týdenní směna (a odpovídající volno ve všední den) se jen obtížně sladí, dopad na rodinný život těžko přecenit. Jistotu, že se ve dne potkají s partnerem, by tak škodováci měli často jen v neděli. Že se jim to nelíbí, je pochopitelné. Už samotný třísměnný provoz, v extrémně industrializovaném Česku běžnější než kdekoliv jinde v Evropě, totiž znamená nápor na rodinné vztahy i zdraví.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru