Prahu v nejbližších týdnech čekají aukční boje o cenné mince a známku, které se mohou zapsat do historie českého a slovenského trhu alternativních investic.

Filatelisté a investoři hledající zhodnocení mimo klasické kapitálové trhy se v březnu nejprve utkají o nejvzácnější československou známku, v dubnu pak nastane přetahovaná o největší světovou sbírku mincí a medailí z dob vlády rakousko‑uherského panovníka Františka Josefa I. Odhadovaná hodnota sbírky převyšuje 100 milionů korun.

"Ceny alternativních investic nepodléhají takovým výkyvům jako akcie na burzách, a přesto mohou udržovat hodnotu majetku. Výhodou je nízká provázanost s tradičními aktivy, a tedy i s hospodářským cyklem," vysvětluje Stanislav Pánis, analytik J&T Banky a odborník na alternativní investice. Podle něj jde o způsob, jak vyrovnaně rozložit nástroje investičního portfolia a chránit majetek zejména v případě krize.

Související

Na trhu je velký objem volného kapitálu, který je třeba řádně investovat a chránit před inflací. Obrazy, víno nebo právě mince přinášejí, na rozdíl od akcií či obligací, vedle růstu hodnoty také radost. Známky a mince patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější alternativní investice a jejich hodnota je na vzestupu. Výsledky mezinárodního investičního žebříčku Knight Frank Luxury ukazují, že za uplynulou dekádu se investice do cenných známek zhodnotily více než dvojnásobně. V případě mincí to bylo dokonce 182 procent, což z nich dělá třetí nejvýnosnější typ alternativní investice.

K mincím svádí emoce i rozum

Rostoucí popularitu vzácných mincí vnímají i investiční společnosti. Svým klientům je nabízí fondy zaměřené na umění, ale vznikají i takové, které se na mince specializují. Trend se už přenáší i na český a slovenský trh. Jako první se na pole numizmatiky rozhodla zaměřit investiční společnost AVANT, která koncem loňského roku založila fond Numizmatic Semper Sicav, který je zacílený na movitější klienty investující alespoň milion korun.

"Rozhodli jsme se fond založit, protože zájem investorů je velký a pořád roste," říká Pavel Doležal, ředitel společnosti AVANT. Jeho fond očekává roční výnos vložených investic mezi šesti a deseti procenty. "Zhodnocení tvoří buď přímo zisk z prodejů, nebo přecenění aktiv nezávislým znalcem, které vychází z porovnání obdobných transakcí," vysvětluje Doležal.

Výnos, který mince svým majitelům přináší, je individuální a liší se kus od kusu. "Je třeba počítat s tím, že se jedná o investici spekulující na růst, není to výnosová nemovitost nebo dluhopis s fixním úrokem," upozorňuje Doležal.
Součet loňských cen, za které se na českých a slovenských aukcích vydražily stovky až tisíce kusů cenných mincí, ukazuje, že celková hodnota numizmatického trhu v obou zemích činila okolo 400 milionů korun. To je zhruba o třetinu více než v roce 2016.

Numizmatický fond společnosti AVANT v současné době zahajuje první investice. Také jeho zástupci se chystají do boje o cenné mince Františka Josefa I., které prodává český podnikatel a numizmatik Jaroslav Kokolus.

Jedinečná sbírka láká sběratele z celého světa

Mince a medaile mapují éru panovníka od nástupu na trůn v roce 1848 až do jeho smrti roku 1916. Jedná se o největší sbírku z tohoto období na světě. Přeshraniční přesah kolekce láká, pořadatelé proto očekávají účast asi 1000 sběratelů až ze 40 zemí.

"Sesbírat mince v takovém rozsahu běžně trvá několik generací. Jednotlivé kusy byly vyhledávány velmi cíleně a často dost krvavě zaplaceny," popisuje Elizej Macho, spolumajitel aukčního domu Macho & Chlapovič, který dražbu pořádá. Některé ražby z kolekce se na trhu vyskytují pouze v jednotlivých kusech nebo jsou úplně unikátní.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 10 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru