Na podzim patřil v bankovní radě ČNB mezi největší zastánce zvyšování úrokových sazeb. Nyní Vojtěch Benda naznačuje, že by centrální banka mohla s jejich dalším růstem několik měsíců počkat.

Celkem trojí zvýšení sazeb od loňského srpna bylo podle Bendy prozatím dostatečné i díky tomu, že zrychlující inflaci pomohla centrální bance tlumit posilující koruna. "V tuhle chvíli jsem spokojen. Další rozhodování o růstu sazeb bych podložil až následujícími prognózami a novými daty, která budeme postupně dostávat," říká Benda. Odvolává se při tom na únorovou prognózu ČNB, jež podle něj počítá s dalším zvýšením sazeb až na přelomu let 2018 a 2019.

HN: V říjnu jste řekl, že si do Vánoc umíte představit úrokové sazby ČNB na úrovni jednoho procenta. Teď je březen a sazby jsou na 0,75 procenta. Guvernér Jiří Rusnok navíc naznačil, že do konce roku už by mohlo přijít jen jedno další zvýšení. Co se změnilo?

Na podzim jsem řekl, že pokud koruna nebude dostatečně posilovat, dovedu si představit růst úrokových sazeb o 0,5 až 0,75 procentního bodu nad rámec zvýšení, které jsme učinili v srpnu. Od toho mého prohlášení jsme zvedli úrokové sazby o 0,5 procentního bodu a koruna zároveň posílila zhruba o dvě procenta. Pokud vezmeme v úvahu naše zjednodušené pravidlo, že posílení koruny o jedno procento odpovídá růstu sazeb o čtvrt procentního bodu, dosáhli jsme zpřísnění měnové politiky o celý procentní bod. Kus práce zkrátka udělal devizový kurz, což bylo v souladu s naší prognózou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru