Po posledním zasedání ČNB zastavila koruna svoje posilování a její kurz se stabilizoval na 25,40 za euro. To je i průměrná úroveň kurzu, kterou ve své poslední prognóze očekávala centrální banka pro první čtvrtletí.

Nicméně bankéři z Příkopů na svém posledním zasedání nedali investorům k nákupu koruny mnoho důvodů, když zchladili očekávání ohledně dalšího zvyšování sazeb. Prognóza naznačuje maximálně jedno zvýšení. A centrální bankéři také nejčastěji mluví o ještě jednom zvýšení ke konci roku. Na druhé straně centrální banka odhaduje, že měna ve druhém čtvrtletí prudce posílí. V průměru by podle ČNB mělo jedno euro stát 24,93 haléře. O tak výrazném posílení však pochybujeme. Nejenže ČNB zklamala svým umírněným výhledem pro zvyšování sazeb v letošním roce, ale druhé čtvrtletí je zároveň obdobím, kdy z Česka odchází do zahraničí nejvíce dividend.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • ČNB bude letos muset zvyšovat sazby rychleji, než nyní ona sama říká.
  • Důvodem bude především pomalejší posilování koruny, než se nyní čeká, na kterém se promítne také odliv dividend z Česka ve druhém čtvrtletí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru