Vojáci z bojových jednotek si od čtvrtečního rána tu zprávu sdělovali s radostí. Nebo přinejmenším s nadějí, že dostanou velitele, který jim rozumí. Náčelníkem Generálního štábu se po dělostřelci Josefu Bečvářovi má začátkem května stát zkušený výsadkář Aleš Opata.

Vybrala ho ministryně obrany Karla Šlechtová, která zamítla Bečvářovu žádost o prodloužení služby do konce roku. Opata má i podporu Hradu, kariérní postup ale zatím nehodnotí. "Do rozhodnutí vlády žádné komentáře," sdělil HN.

Na nejvyšším postu české armády to bude velká změna, Opata je totiž v armádě unikátem. Nejenže má přímé zkušenosti z bojových misí, charakterizuje ho i přímost, ba až pověst "ranaře", který pro ostré slovo nejde daleko, i když si tím může nadělat nepřátele.

GENERÁL ALEŠ OPATA

Velel v misích

Letos 54letý Aleš Opata se účastnil zahraničních operací OSN a NATO v Bosně. Velel praporu v Kosovu a české jednotce v rámci mise ISAF v Afghánistánu.

Respekt vojáků

Vojáci z bojových jednotek mluví o Opatovi s respektem. Speciálně "jeho" parašutisté ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi, kterému velel.

Prestižní školy

Opata patří mezi důstojníky se zahraničním vzděláním. Studoval na Vysoké škole velení a štábu námořní pěchoty v americké Virginii, na Královské akademii obranných studií v Londýně a na NATO Defence College v Římě.

Na velitelství NATO

Po čtyřletém řízení českých zahraničních misí působil tři roky v belgickém Monsu jako český zástupce na vrchním velitelství sil NATO v Evropě.

 

8. náčelník

Aleš Opata bude v pořadí osmým náčelníkem Generálního štábu. Je výsadkář, stejně jako jeden z jeho předchůdců Petr Pavel.

Ono ostré slovo ale Opata říká jako velitel, který ví, o čem mluví, jeho názor má už léta váhu. I Alexandr Vondra (ODS) vzpomíná, jak před lety jako ministr rozhodoval podle toho, "co na to Opata".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.