Dlouho se zdálo, že se vládnoucí straně v Číně podařilo ukotvit systém, který přinášel zemi stabilitu i prosperitu a s nimi také specifický systém střídání moci založený ne na volbách, ale dohodě uvnitř nejužší špičky. To přitom odporuje historické zkušenosti, podle níž mezi spoluvládci vždy jeden nakonec strhne moc na sebe.
Ústřední výbor čínských komunistů chce vyjít této zkušenosti vstříc a zrušit hranici, která omezuje setrvání v nejvyšší stranické či vládní funkci jen na dvě pětiletá volební období. Otcem tohoto pravidla, stejně jako celého balíku novodobých reforem, byl Teng Siao-pching, který po letech maoistické diktatury nechtěl dopustit, aby se příští samovládce vrátil k praktikám zakladatele komunistické Číny.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru