Dlouho se zdálo, že se vládnoucí straně v Číně podařilo ukotvit systém, který přinášel zemi stabilitu i prosperitu a s nimi také specifický systém střídání moci založený ne na volbách, ale dohodě uvnitř nejužší špičky. To přitom odporuje historické zkušenosti, podle níž mezi spoluvládci vždy jeden nakonec strhne moc na sebe.

Ústřední výbor čínských komunistů chce vyjít této zkušenosti vstříc a zrušit hranici, která omezuje setrvání v nejvyšší stranické či vládní funkci jen na dvě pětiletá volební období. Otcem tohoto pravidla, stejně jako celého balíku novodobých reforem, byl Teng Siao-pching, který po letech maoistické diktatury nechtěl dopustit, aby se příští samovládce vrátil k praktikám zakladatele komunistické Číny.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru