Předsedu představenstva mocné čínské investiční společnosti CEFC China Energy Jie Ťien-minga vyšetřují čínské úřady kvůli údajným finančním podvodům. Vedení a každodenní provoz společnosti převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. S odvoláním na dva informované zdroje to v pátek uvedl čínský list South China Morning Post. Mluvčí CEFC China Energy podle agentury Reuters tvrdí, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Český zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík HN v pátek řekl, že agentura Reuters se podle něj odkazuje na pouze na jeden hongkongský deník. "Bez neúcty, to přece není relevantní zdroj. Firma to kategoricky popírá. Máme dnes v Číně náš tým na pracovní poradě, nikdo je nepřevzal a firma normálně funguje," řekl Tvrdík.

Tvrdík, který je mimo jiné také v čele fotbalové Slavie, se však vyhýbá odpovědi na to, zda byl před časem předseda představenstva CEFC Jie zadržena zda je vyšetřován. "Já nespolupracuji s panem Jie, ve Slavii je předseda dozorčí rady Chan Chauto a ten má jako prezident CEFC China na starosti evropské projekty. Pan Jie nebyl ani na 125. výročí Slavie na začátku prosince," dodal Tvrdík.

Jie je také poradcem českého prezidenta Miloše Zemana pro "ekonomické záležitosti a záležitosti Čínské lidové republiky". Ve čtvrtek byla na Pražském hradě čínská velvyslankyně Ma Keqing. Setkala se s kancléřem Vratislavem Mynářem, který se vyptával na vyšetřování Zemanova poradce Jie Ťien-minga. "Paní velvyslankyně při včerejším setkání s panem kancléřem spekulace o zatčení nepotvrdila," napsal redakci v pátek prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jie Ťien-ming tak zůstane stále prezidentovým poradcem. „Je třeba vyčkat vyjasnění situace,“ dodal.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.