Robert Fico byl dosud úspěšným politikem, pokud jde o způsob, jak si udržet moc. Výborně uměl odhadnout náladu veřejnosti a dobře vyvažoval vlivy zájmových skupin kolem své strany Směr − sociální demokracie. Zároveň dokázal získávat podporu politických partnerů z jiných stran, které potřeboval pro to, aby mohl vládnout Slovensku a krýt řadu skandálů spolustraníků i s nimi spřízněných oligarchů.

Ficova reakce na vraždu investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové ale ukazuje, že po devatenácti letech v čele strany a celkem deseti letech v úřadu předsedy vlády už nemá situaci, do níž Slovensko dostal, pod kontrolou.

Ve slovenských médiích převládá verze, že Kuciaka a jeho partnerku zavraždila italská mafie 'Ndrangheta. Policie ve čtvrtek zatkla tři italské podnikatele, které Kuciak zmiňuje ve svém po smrti publikovaném článku jako ty, kteří na Slovensku pro mafii získávají podvodně peníze. S nimi byla spojena i Ficova státní poradkyně Mária Trošková a člen bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň. Oba ze svých funkcí dočasně odešli. Ukázalo se totiž, že slovenské úřady buď bezpečnostní prověrky okolí premiéra odflákly, nebo na něčí pokyn přivřely oči.

Menšina, jako expert Radovan Bránik, ale tvrdí, že vražda je spojena s tzv. soudcovskou mafií, tedy systémem podplacených soudců, kteří manipulují s rozsudky. O nové stopě, která vede k nejvyššímu soudu, hovořil ve čtvrtek i slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.

Ať už bude závěr vyšetřovatelů jakýkoliv, Robert Fico, pověstný svými slovními útoky na novináře, se minimálně politické odpovědnosti za vraždu jen tak nezbaví.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.