Policie ve čtvrtek při raziích na východě Slovenska zadržela sedm lidí v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka. Podle listu Korzár byli zadrženi také italský podnikatel Antonio Vadala, o kterém psal zavražděný, a dva jeho příbuzní. Policejní prezident uvedl jen iniciály zadržených a informacím médií odpovídají. V souvislosti s případem se Evropská komise obrátila na slovenské úřady s žádostí o informace o možném zneužívání zemědělských fondů.

Razie kriminalisté zahájili ráno v objektech spojovaných s Vadalou, o němž Kuciak psal ve svém posledním, ještě nedokončeném článku. Podle portálu Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, policie zasahovala v Trebišově a Michalovcích.

Kuciak ve svém materiálu napsal, že na východě Slovenska fungují ve vzájemné koordinaci zástupci čtyř rodin z prostředí italské Kalábrie, kde působí obávaná mafie 'Ndrangheta. Mezi nimi je i Vadalova rodina. Jejich hlavní podnikatelskou činností na Slovensku je podle novináře zemědělství.

Policejní prezident Tibor Gašpar se novinářům v Košicích rovněž zmínil o nové stopě ve vyšetřování případu, která se týká i slovenského nejvyššího soudu.

Publicista Radovan Bránik portálu Aktuálně.cz  řekl, že vražda Kuciaka spíše mohla souviset s případem korupce na jednom z klíčových slovenských soudů a s takzvanou justiční mafií. "Malá část soudců je koupená. Vznikl kolem toho průmysl, který vygeneroval desítky rozsudků, a ty umožnily získat úzké skupině lidí závratný majetek," uvedl Bránik.

Gašpar před novináři podle veřejnoprávního vysílání RTVS naopak víceméně vyloučil souvislost vraždy novináře s drogovou stopou, o které sám ve středu informoval. Podle Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP), s nímž spolupracoval i Kuciak, však italská policie Vadalu označila za možného překupníka drog, který nahradil dopadené členy gangu ‘Ndrangheta.

Vadala pracoval pro mafii už v roce 2001

Zadrženého Antonina Vadalu označila policie v jeho vlasti za možného překupníka drog, který nahradil dopadené členy gangu ‘Ndrangheta. Napsalo to Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP), jež vycházelo z policejního vyšetřování pašování kokainu kartelem ‘Ndrangheta z Latinské Ameriky do Itálie. S OCCRP spolupracoval i Kuciak.

Vadalův první kontakt s ‘Ndranghetou spojuje italská policie s událostmi, jež se staly před 17 lety. Pomohl tehdy ukrýt člena klanu Libri-Zindato, který byl na útěku.

Roku 2001 policie nahrála telefonát Vadaly se šéfem Libri-Zindato Franceskem Zindatem. Mluvili o zajištění úkrytu pro pašeráka drog v Bova Marina. Později se zjistilo, že je tato osoba vrah. Na Vadalu stejně jako na 12 dalších mužů byl vydán zatykač a byli obviněni z pašování drog, loupeže, vydírání a nelegálního držení zbraní. Někteří byli dopadeni a usvědčeni, Vadala odešel na Slovensko a zatčení se vyhnul. Obvinění proti němu byla později zrušena.

Muž, jehož pomohl ukrýt, byl Domenico "Mico" Ventura, o němž se začalo hovořit, když policie v roce 2012 získala video, které zachytilo, jak Ventura zastřelil brokovnicí s upilovanou hlavní jiného člena klanu. Odsouzen za to byl na doživotí. Na jiné nahrávce, kterou má rovněž italská policie, Zindato Vadalu žádá, aby jel spolu s dalšími dvěma muži do Říma "potrestat" (fyzicky) osobu, která klan "poškodila". "Je zřejmé, že účastníci této trestní výpravy nařízené šéfem museli být úzce spojeni se zájmy a aktivitami klanu," stojí ve zprávě italského soudce. Z nahrávky ale nevyplývá, zda byl příkaz vyplněn.

Kuciak hledal vazby mezi asistentkou premiéra Roberta Fica Márií Troškovou a Vadalou, jehož označil za osobu přímo napojenou na 'Ndranghetu. OCCRP připomíná, že bývalá modelka Trošková do podnikatelského světa vstoupila jako asistentka bývalého ministra hospodářství a bývalého ředitele televize Markíza Pavola Ruska. OCCRP rekapituluje jeho problém se zákonem, protože byl obviněn z objednání vraždy. OCCRP pak popisuje další dráhu Troškové při založení firmy GIA Management, kde už spolupracovala s Vadalou, a její pozdější přesun k premiérovi Ficovi.

Trošková na úřadu slovenské vlády působila na pozici hlavní státní poradkyně. Tento post po vraždě novináře a po tlaku opozice i části koalice opustila až do vyšetření případu. Stejný postup zvolil tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň, na jehož podnikatelské vazby s osobami patrně blízkými italské mafii Kuciak rovněž upozornil.

Vadala pochází z jihoitalského města Bova Marina, které je domovem Vadalova klanu, který je podle italských soudních zdrojů odpovědný za nejméně 25 vražd, spáchaných v rámci boje o kontrolu nad obchodem s kokainem. Má přímé vazby na drogový kartel v Kolumbii. Řídí ho Domenico Vadala, k němuž podle OCCRP dvaačtyřicetiletého Antonina Vadalu nepojí blízké rodinné vztahy. ‘Ndrangheta byla podle OCCRP považovaná za jednu skupinu organizovaného zločinu, ale ve skutečnosti jde o síť rodin žijících na italském jihu.

Podnikatel Antonino Vadala před dvěma lety v nepublikovaném rozhovoru se slovenským investigativním novinářem Ivanem Megou odmítl, že patří ke klanu Vadaly. Řekl také, že v Kalábrii se pouze narodil a že žil v Miláně. Z jeho vyjádření vyplynulo, že Trošková ve společné firmě vykonávala běžné administrativní práce. Nahrávku rozhovoru Mega s Vadalou nyní zveřejnil portál etrend.sk.

OCCRP uvedla, že v době Kuciakovy vraždy novináři stále pátrali po dalších informacích o Vadalovi. Když se v listopadu obrátili na Vadalova právníka, nijak případ nekomentoval.

EK prověří toky peněz na Slovensko

Evropská komise (EK) chce po vraždě novináře Jána Kuciaka prověřit, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi na zemědělství a zda nejsou zneužívány. V rozhovoru poskytnutém čtvrtečnímu vydání německého listu Die Welt to řekl eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger. O svobodě médií na Slovensku chce na příštím plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat také Evropský parlament (EP).

"Podíváme se teď na ten případ důkladně," řekl Oettinger listu Die Welt. Německý eurokomisař považuje za možné, že evropské zemědělské dotace na Slovensku byly zneužity "ke kriminálním účelům". "Za několik týdnů budeme mít jasno o finančních tocích a možném zneužití," dodal.

V rozhovoru s listem Die Welt Oettinger kritizoval také "přední politiky na Slovensku", kteří se podle něj uchýlili ke "všeobecnému plísnění médií". Zároveň ale zdůraznil, že má komise plnou důvěru ve slovenské úřady a jejich schopnost případ vraždy novináře a jeho snoubenky vyšetřit.

Případem vraždy slovenského novináře se hodlá zabývat rovněž Evropský parlament, který Kuciaka už na začátku středeční plenární schůze uctil minutou ticha. "Chceme, aby se případ zavražděného slovenského novináře dostal na pořad jednání Evropského parlamentu a abychom za dva týdny na plénu (ve Štrasburku) debatovali o svobodě médií na Slovensku," řekl listu Die Welt předseda zahraničního výboru EP David McAllister. Případ má podle něj celoevropský význam a debatou na plénu mu chtějí europoslanci "dodat pozornost, jakou si zaslouží".

Slovenské úřady člen německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) McAllister vyzval, aby "čin vyšetřily a lidi, kteří ho mají na svědomí, pohnaly k zodpovědnosti". Skutečnost, že v EU může být novinář zavražděn kvůli své práci, označil europoslanec za šokující.

Už ve středu řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, že je nepřijatelné, aby bylo možné v této době v Evropě zabíjet novináře kvůli jejich práci. Zároveň upozornil, že nový nepřijatelný útok na svobodu médií přišel jen několik měsíců po tragické vraždě maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové.