Nejvyšší kontrolní úřad dlouhodobě poukazuje na příliš složitý a nepřehledný zákon o dani z příjmů. Mezi nejslabší místa zákona patří i bezpočet výjimek, které komplikují život nejenom plátcům, ale i správcům daně. Právě tyto důvody pravděpodobně vedly ministerstvo financí k přípravě nového zákona, od kterého si současná ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) slibuje významné usnadnění výběru této daně. Ministryně rovněž deklaruje, že by nový zákon měl být postaven na pevnějších teoretických základech a měl by být oproti stávajícímu zákonu ve svém jádru více odolný vůči politickým změnám.

Zastavme se ale na okamžik u toho, co by zavedení nového zákona přineslo. Zamysleme se nad tím, jak vysoké náklady by to pro českou ekonomiku znamenalo. Kolik pracovníků finanční správy by se muselo přeškolit? A co teprve účetní, daňoví experti, pracovníci finančních oddělení, podnikatelé a běžní občané? Kolik času a peněz zabere seznámení se s novým zákonem a vychytání jeho počátečních "porodních bolestí"? Kolik času zabere soudcům, než budou schopni rozhodovat v soudních řízeních alespoň tak jako doposud?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Mezi nejslabší místa zákona o dani z příjmů patří i bezpočet výjimek, které komplikují život všem.
  • Než připravovat zákon nový, nebylo by lepší usilovat o zefektivnění stávajícího a odstranění výjimek z něj?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.