Uvnitř sociální demokracie má případná účast na vládě s hnutím ANO vlivného odpůrce. S nedávným koaličním partnerem odmítá znovu spolupracovat poslanec Bohuslav Sobotka, který několik let stranu vedl a byl také předsedou vlády. V rozhovoru s HN vysvětluje, proč nové spojenectví s Andrejem Babišem nechce, přestože takovou koalici preferuje předseda ČSSD Jan Hamáček i první místopředseda Jiří Zimola. Sobotka říká, že teď je potřeba stát se důsledně levicovou opozicí, nabrat síly a soustředit se na příští volby.

HN: Navenek se zdá, že jste se stáhl do ústraní. Proč?

Před více než půl rokem jsem rezignoval na funkci předsedy strany, a nemohu už tedy vystupovat za sociální demokracii. Reprezentace strany je nyní na jiných, zejména na nově zvoleném vedení. Odešel jsem z pozice předsedy, abych umožnil změny. Jsem přesvědčený, že je třeba provést personální změny − čím rozsáhlejší, tím lépe. Do politiky musí přijít noví lidé.

HN: Jste kritický k možné vládě ANO a ČSSD. Pokud koalici sociální demokracie schválí, jak se k ní jako poslanec postavíte?

Nebude to jistě otázka, kterou budu řešit jen já. Bude se týkat i dalších členů poslaneckého klubu. Zatím jsme na klubu nevedli diskusi o vládě s hnutím ANO. Až taková debata začne, vyjádřím svůj názor, který je kritický. Pokud bude vnitrostranické referendum, chystám se hlasovat proti koalici s ANO.

Bohuslav Sobotka (46)

Členem ČSSD se stal už v prosinci 1989 v Brně, podílel se i na založení Mladých sociálních demokratů. Do sněmovny byl poprvé zvolen v roce 1996 a následně v letech 1998, 2002, 2006 a 2010, 2013 a 2017. V březnu 2011 se stal předsedou sociální demokracie, na tento post rezignoval loni v červnu, kdy jej dočasně nahradil místopředseda Milan Chovanec. Sobotka stál také v čele vlády s ANO a KDU-ČSL, od roku 2014 do loňských říjnových parlamentních voleb.

HN: Proč?

Není možné, aby vládu vedl trestně stíhaný politik. Navíc teď pro sociální demokracii není dobré, aby se svým volebním výsledkem vůbec vstupovala do vlády. ČSSD by měla zůstat v opozici, měla by být důsledně levicovou opozicí. Měla by zregenerovat síly, změnit způsob svého fungování, zlepšit marketing a soustředit se na příští volby. Musí mít i nový program, protože většinu našich cílů jsme zejména v posledních čtyřech letech prosadili. Musí přijít s programem, který zaujme voliče. Musíme se lépe připravit na souboj s populisty a nacionalisty, se kterými jsme na podzim výrazně prohráli.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se