Už několik týdnů mezi sebou Slovinsko a Chorvatsko vedou "válku o rybáře", kteří do oblasti Piranského zálivu vyrážejí za úlovkem. Ti slovinští dostávají pokuty za nezákonný rybolov v cizích vodách od chorvatských úřadů a naopak.

Nyní vláda v Lublani plánuje rázněji zakročit proti sousedům. Opírá se o rozhodnutí arbitrážního soudu z loňského roku, podle něhož má Slovinsko nárok na tři čtvrtiny zálivu. Tento rozsudek ale Chorvaté nerespektují. Slovinci se nyní kvůli sporu chtějí obrátit na Evropskou komisi a poté i na Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Tvrdí, že Záhřeb tím, že nerespektuje výsledek arbitráže, porušuje evropské právo.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.