Po tři dny se mohli poutníci jen modlit u zavřených vrat chrámu Božího hrobu v Jeruzalému, jenž stojí na místě, kde byl Ježíš Kristus podle křesťanské věrouky ukřižován, pohřben a kde o tři dny později vstal z mrtvých. Důvodem byl protest katolické, arménské a řecké pravoslavné církve − tedy tří komunit, jež se společně o baziliku starají − proti záměrům radnice vyměřit jim novou daň z nemovitosti. Navíc měly církve splatit městu údajný dluh za ušlé daně ve výši astronomických 3,8 miliardy korun. Poté, co se církve uchýlily k překvapivému uzavření baziliky, město ustoupilo. Písemně ten ústupek stvrdil i izraelský premiér. Včerejší snímek už zachycuje poutníky opět pod rotundou, tedy u edikuly, kde se nachází vstup do Ježíšova hrobu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru